Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2018-11-05 16:39:10
Autor zdjęcia/źródło: Kobieta @unsplash
Najczęściej dzieje się tak dlatego, że są nosicielkami mutacji genu MTHFR. Brzmi skomplikowanie, ale MTHFR to reduktaza metylenotetrahydrofolianowa, czyli enzym przekształcający kwas foliowy do jego aktywnej formy. Kobiety z mutacją genu MTHFR mają obniżoną aktywność tego enzymu. Ich organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać kwasu foliowego, który przyjmują. Powinny zatem do suplementacji włączyć już przekształconą, gotową do wykorzystania w procesach biologicznych postać, czyli aktywny folian.
Tymczasem kwas foliowy należy do grupy witamin, których nie może zabraknąć w diecie kobiety planującej ciążę lub już spodziewającej się dziecka.
Tak. U kobiet z mutacją tego genu przyswajanie kwasu foliowego jest bardzo ograniczone, ale nie zerowe. Jednak mutacja genu MTHFR upośledza wchłanianie na tyle, że powstają niedobory.
Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy sięgnąć po specjalne suplementy, które zawierają oprócz zwykłego kwasu foliowego również aktywną, zmetylowaną formę kwasu foliowego czyli tzw. aktywny folian. Dobrze jest, gdy suplement posiada w swoim składzie również aktywną postać witaminy B12, która uczestniczy w procesie przemiany kwasy foliowego w organizmie oraz witaminę B6 i cholinę (np. suplement diety COMPOSITA MAMA). Tym sposobem mama ma szansę uchronić siebie i dziecko przed komplikacjami wynikającymi z niedoboru kwasu foliowego.
To czy dziecko urodzi się zdrowe w pewnym stopniu zależy od tego, czy matka zaopatrza swój organizm w odpowiednią dawkę witamin. Jeśli w diecie zabraknie kwasu foliowego, maluch może być obciążony wadami cewy nerwowej. Podnosi się również ryzyko wystąpienia rozszczepu wargi, zespołu Downa czy autyzmu. Dieta uboga w foliany oraz inne witaminy, minerały i DHA może być przyczyną poronień, niedorozwojów łożyska oraz niedowagi noworodka.
Według najnowszej opinii ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć już 3 miesiące przed zapłodnieniem. W ramach profilaktyki powstawania niedoborów folianów kobieta może przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego + 0,4 mg zmetylowanej formy dziennie w okresie planowania ciąży, w ciąż oraz podczas karmienia piersią.
Połączenie kwasu foliowego z aktywnym folianem (formą zmetylowaną kwasu foliowego) to tzw. podwójne źródło folianów. Może ono być przyswajane przez 100% kobiet – te, które są nosicielkami mutacji genu MTHFR oraz te, które mutacji nie posiadają. Warto zatem dokładnie przemyśleć sprawę suplementacji i sięgnąć po odpowiednio zbilansowane suplementy zawierające obie formy kwasu foliowego (np. COMPOSITA MAMA, czyli nowoczesny zestaw witamin i minerałów dla kobiet planujących ciąże, w ciąży oraz karmiących).
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.